Przede wszystkim chciałbym uspokoić że główny wpływ na moją nagłą zmianę oceny ma wpływ możliwość integracji z GitHubem poprzez doinstalowanie dodatku ?! O zgrozo! Doinstalować to tak jak by tej księżniczki tam nie było i dodać samą księżniczkę. I tu już uspokajam samo VS 2017 posiada opcję integracji z gitem czyli już jakaś kontrola wersji jest problem pojawia się przy takim podziale pracy jaki jest u mnie czyli konieczność korzystania z kodu częściowo stworzonego na zajęciach na uczelni i dopisywanie do niego tego co zrobić trzeba na następne zajęcia, bo gdy połączymy to z faktem że miejsce zapisu repozytorium na uczelni jest czyszczony po wyłączeniu komputera wtedy pojawia nam się problem w postaci konieczności instalowania dodatku każdorazowo. 


Próbowaliście kiedyś po dzwonku w szkole zapisać prace domową gdy wszyscy już się pakują i wychodzą? Dokładnie tak samo według mnie wygląda kopiowanie folderów i solucji z domyślnych ścieżek programu na pendrive lub dysk przenośny podobnie z edytowaniem solucji na żywym dysku niby można ale po co ? Zapomniałeś dysk na zaliczenie? Oj oj niedobrze zapraszam na poprawę za tydzień. Podobnie ma się to do problemu macie gdy macie ten projekt co zrobiliście na dzisiaj? Świetnie to będziemy go edytować zróbcie więc sobie kopię i na niej pracujcie :P No kurde aż mi się coś w środku przewraca gdy coś takiego słyszę ? Rozumiem że kontroli wersji niema w programie studiów no co zrobisz mówi się trudno, ale może warto pokazać jak to działa? Jedne zajęcia a każdy będzie wiedział jak wrócić do poprzedniej wersji programu gdy coś spieprzy bo zamknie program lub zwyczajnie nie zadziała ctrl+z :) 

Wracając do wspomnianej funkcji gita to jest ona dostępna i świetnie się łączy z funkcjami dostępnymi w Azure DevOps które jest za darmo dla małych projektów do 5 osób (tak na GitHubie jest limit 3 bo MS chce ściągnąć ludzi do siebie) ale prywatne repozytoria idealnie nadadzą się do przechowywania kodu z zajęć i edycji go w domu a wystarczą 2-3 kliknięcia lub po prostu prywatne repo do dzielenia się kodem ze współuczestnikami zajęć.  Samego systemu DevOps opisywał nie będę zakładki jak Test Plans, Pipelines czy Artifacts potrzebowały by bardziej rozbudowanych artykułów. Podstawową funkcją Azure DevOps jest oczywiście chmura ale w niej możemy hostować nasze repozytoria z kodem. Oczywiście dochodzą w/w opcje jak np. możliwość kompilacji kodu zdalnie w samej chmurce. 

Jak więc wygląda najprostsza praca z aplikacją w domu i na uczelni? 
Oczywiście pomijając konieczność podpięcia konta MS do Azure DevOps.
Jednorazowo tworzymy projekt i inicjalizujemy repozytorium można to zrobić z poziomu VisualStudia lub panelu Azure DevOps. Jednak największa przyjemność zaczyna się już po tym.

Masz jakiś kod? Świetnie!
1. Odpalasz zakładkę Team Explorera i wchodzisz w zmiany piszesz wiadomość dla commita 
2. Synchronizujesz kod (push commit)

1. Na uczelni logujesz się do Visual Studia kontem MS
Warto wcześniej ustawić czy mają się synchronizować twoje ustawienia personalne takie jak motywy, rozmieszczenia okienek (przyborników) czy skróty klawiszowe (do nich przy dłuższej pracy z programem możesz być bardzo przywiązany)
2. Wchodzisz TeamExplorer wybierasz repozytorium 
3. Edytujesz aktualny kod ! 
Skończyłeś? 
1. Commit 
2. Synchro(push) 
I już możesz cieszyć się aktualnym kodem w domu (oczywiście po zsynchronizowaniu kodu poprzez zaciągnięcie zmian)

Tyle w temacie warto sobie sprawdzić i się przekonać do wygodnego przesyłania a przede wszystkim trzymania plików bo najgorsze co cię może spotkać to to że zapomnisz hasła do konta MS :D